Dokumentace staveb

Co musí splňovat model zobrazitelný v Google Earth

Dokumentace staveb

Příspěvekod PepikW v čtv 03. bře 2011 23:48:51

Při modelování se snažim o maximální přesnost, proto vyhledávám dostupnou dokumentaci. Jenže najít na webu stavební plány na konkrétní stavbu není jen tak :cry: . Dobré na půdorys, ale dost nepřesné jsou katastrální mapy (např. nahlizenidokn.­cuzk.­cz ), takže většinou si (rozhlednu) změřim na místě a nafotim. Samozřejmě nedokážu přesně změřit třeba výšku.
Při hledání výkresů jsem narazil na archiv rakousko-uherského časopisu Všeobecné stavitelství, tam je teda výkresů a skic spousta, ovšem z celé Evropy. Najdou se i stavby na našem území (např. ústecký železniční most, nebo kostel). Mým oblíbeným rozhlednám se podobají majáky, třeba tenhle - to byl nádherný model:
http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno- ... 468&zoom=0

Máte taky nějaké "zdroje" dokumentace?
PepikW
 
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 26. srp 2010 13:49:05
Bydliště: Děčín

Re: Dokumentace staveb

Příspěvekod Fery v pát 04. bře 2011 5:58:12

Vynikající pomůcku pro přesné rozměry obsahuje přímo SketchUp. Je to funkce "PhotoMatch" a nástroj "Metr - Tape Measure". Znáš-li alespoň jeden rozměr - stačí třeba šířka dveří - nakreslíš na známý rozměr úsečku a metrem ji změříš. V okénku hodnot přepíšeš naměřený rozměr na správnou hodnotu. Program se tě zeptá, zda chceš změnit rozměry celého modelu, takže po odsouhlasení dostaneš přesné rozměry celé rozhledny (nebo co modeluješ). ;)
Výška paneláku se dá odhadnout podle pater - 1 patro je přibližně 3 metry - něco se dá odkrokovat - 1 vojenský krok je 0,75 metru :lol: - a kdo chodil do Pionýra umí vypočítat výšku podle úhlu. :D
Mimochodem, většina rozhleden má vlastní stránky, kde je jejich výška uvedena. V době internetu není problém najít cokoliv. Ale na Photomatch a Metr nezapomeň. ;)
Fery
 
Příspěvky: 441
Registrován: pon 08. bře 2010 1:30:10

Re: Dokumentace staveb

Příspěvekod PepikW v pát 04. bře 2011 8:25:25

Přeci jen bych upřednostnil ty plány, před odkrokováním :mrgreen: , to už je přesnější katastr (viz foto). Ale třeba ta výška rozhleden: z různých zdrojů se liší (i o 2-3m), možná podle toho, co tím míní: třeba - výšku podlahy vyhlídkové plošiny, nebo výšku kamenné stavby (např. cimbuří), výšku celé stavby včetně dřevěné nástavby, nebo dokonce včetně hromosvodu? To nikde nenajdeš! Takže se snažim o fotku z dálky, nějaký základní rozměr u paty si změřim, skicnu v Cadu (druhé foto) a jako .dxf vložim do SU. S tím se pak výborně pracuje. Jenže nafotit dobře věž na vrcholu kopce, za stromy, může být problém. A bohužel i v době světové sítě je sice informací mraky, ale když hledáš konkrétní, většinou neni :evil: .
Přílohy
Elbwarte1.jpg
sněžník kaplička 14x7m.gif
PepikW
 
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 26. srp 2010 13:49:05
Bydliště: Děčín


Zpět na Úprava modelů pro Google Earth

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron