Editace rozměrů

Odpovědět
Jaromír
Příspěvky: 1
Registrován: stř 11. zář 2013 12:30:16

Editace rozměrů

Příspěvek od Jaromír » stř 11. zář 2013 14:12:17

Jsem začátečník již 3 týdny :) nadšený z SU. Jde mi o to editaci rozměrů:

Mám krychli a chci z ní udělat kvádr (nebo naopak). Z kosodélníku obdélník, nebo čtverec apod. čili nepracovat v měřítku pomocí fce scale, ale zadáváním konkrétní míry, konkrétní hraně objektu. Tuto změnu pak promítat jen na hrany, jichž se změna týká v bodě kontaktu s měněnou délkou.

Nalezl jsem tu popis individuální editace rozměru pomocí Explode, ale nedaří se mi. Nakreslím pravoúhlý trojúhelník, CTRL-A, pravé tlačítko, a Expolde je šedé (proč?). Vyberu a změřím přeponu, zadám délku. Dotaz Do you Want resize model? Ano. A mám zase pravoúhlý trojúhelník. To nechci, chci natáhnout přeponu a ve směru měření a zbývající dva vrcholy nechat tam kde jsou. Jak?
Obdobně: Mám nakreslený prostorový objekt, kde CTRL-A, Explode lze vybrat (proč?), ale po výběru hrany a změně rozměru opět dojde na dotaz Do you Want resize model? Odpověď Ano změní opět celý model. Odpověď Ne neprovede nic. Děkuji za radu

Uživatelský avatar
Joanna_JL
Příspěvky: 312
Registrován: pon 29. bře 2010 17:22:08
Bydliště: Chrudimská 6, Praha 3 - Vinohrady, 130 00
Kontaktovat uživatele:

Re: Editace rozměrů

Příspěvek od Joanna_JL » pát 04. říj 2013 16:34:26

Nejsem si zcela jistá, jestli dobře rozumím dotazu, ale zkusím..
Mám pravoúhlý trojúhelník, chci změnit délku přepony tak, aby mi zbývající dva vrcholy zůstaly na původním místě: V tomto případě použijte nástroj Move (Posun) a uchopte jím pouze posouvaný vrchol. Pro jeho přesné umístění může pomoci vytvoření pomocných konstrukčních čar a bodů (Guides - nástroj Measure). Pokud tímto nástrojem dvojkliknete na přeponu, vytvoří se v jejím místě konstrukční čára. Pak stačí kliknout stejným nástrojem na vrchol, od kterého měříte délku přepony, posunout ho ve směru přepony a zadat v okně hodnot požadovanou délku. Vytvoří se konstrukční bod. No a pak už jen vemte ten Posun a posuňte vrchol do vzniklého konstrukčního bodu.
Je to ono?
Posun.jpg
Pokud nástroj Measure použijete tak, že jím odkliknete dva koncové body, pak zadáte vlastní hodnotu a potvrdíte Enter, tak funguje jako kalibrace - tj. spočítá poměr změřené a zadané délky a v tomto poměru právě přizpůsobí velikost celého modelu.
JL
ADS Studio
http://www.adsstudio.cz
skype: joannalinhartova
mail: joanna.linhartova@adsstudio.cz

Uživatelský avatar
Joanna_JL
Příspěvky: 312
Registrován: pon 29. bře 2010 17:22:08
Bydliště: Chrudimská 6, Praha 3 - Vinohrady, 130 00
Kontaktovat uživatele:

Re: Editace rozměrů

Příspěvek od Joanna_JL » pát 04. říj 2013 16:35:56

Ještě k tomu Explode - to je rozbití skupin a komponent do původních prvků - u trojúhelníka už není co rozbíjet, jsou to prostě tři samostatné čáry...
JL
ADS Studio
http://www.adsstudio.cz
skype: joannalinhartova
mail: joanna.linhartova@adsstudio.cz

Odpovědět