Jak členit kreslení domu

Základní použití nástrojů
Odpovědět
mery
Příspěvky: 3
Registrován: pát 14. říj 2011 12:13:53

Jak členit kreslení domu

Příspěvek od mery » čtv 23. úno 2012 11:22:37

Dobrý den Vy všichni, chytřejší a zkušenější v SU než jsem já.
Učím se v SU 7 free s češtinou, počítač i grafickou kartu mám dostačující.
Začala jsem asi pro začátek příliš velkým soustem - kreslení rekonstrukce domu o 4 podlažích, vč. vizualizace zařízení. Samostatným kreslením se prokousávám, díky i Vašemu skvělému fóru, ale....
Dotaz č. 1:
Po zpracování suterénu mám výkres tak obsáhlý, že nevím, jak ho členit dál, a to mi zbývají ještě 3 patra. Nevím, zda-li mám kreslit jednotlivá patra zvlášť a potom zase nevím, jak to všechno zpracovat dohromady v jeden celek. Dle Vašich instrukcí jsem vymazala všechny kudrdlinky, které výkres zvětšují a zbavila výkres balastu.
Hledala jsem už všude, studovala kreslení domu dle p. Mikáče a stále nevím.
Dotaz č. 2:
Po vypracování suterénu bych potřebovala upravit rozměry místností v patrech, protože neodpovídaljí skutečným rozměrům místností v suterénu. Když vytahuji obvodové nosné zdi, tak se mi upraví dle suterénu všechna patra stajně. Napadá mě jedno řešení: každou vnitřní zeď upravovat zvlášť, jako bych nanášela a nebo ubírala omítku.
Proto by bylo možná nejlepší kreslit jednotlivá patra. Co ale s tím, když budu vymýšlet fasádu a okolí domu ?
Jinak SketchUp je můj nejlepší kamarád v důchodě.
Odpusťte rozsáhlost mého dotazu, ale možná bude užitečný i ostatním.
Díky

Fery
Příspěvky: 441
Registrován: pon 08. bře 2010 1:30:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak členit kreslení domu

Příspěvek od Fery » čtv 23. úno 2012 19:19:08

Dobrý večer, Mery, odpověď na váš dotaz musíme rozdělit na víc částí.
1. Doporučil bych znovu pořádně prostudovat a naučit se kreslení do vrstev. Vím, že je to složitější, ale pro správné členění složitého výkresu to je nutnost.
2. Předpokládám, že obvod zdí je stejný v suterénu i v jednotlivých podlažích. Takže při správném vytvoření jednotlivých vrstev - suterén, 1. patro, 2. patro atd. budou jednotlivé vrstvy na sebe zcela logicky navazovat při dodržování stejných rozměrů obvodu. Protože každé podlaží má svoje vnitřní uspořádání (a třeba i vnitřní rozměry jsou různé), vnější obvod zůstává stejný, takže nevidím problém. Samozřejmou podmínkou je, dodržovat na každém výkresu stejné měřítko. No a protože každé podlaží má svůj strop a podlahu, nemůže být problém postavit příčky jednotlivých místností jak je libo - (no, ne tak doslova, nosné zdi jsou nosné zdi... :-)
3. Pokud kreslíte jen na jednom výkresu, je samozřejmé, že se bude zvětšovat až k nepohyblivosti, proto je nutné kreslit do vrstev a skrýváním a odkrýváním jednotlivých vrstev si práci usnadnit. Ale je docela možné taky každé podlaží nakreslit zvlášť a ve finále jednotlivá patra naimportovat do jednoho výkresu a přidělit jim vrstvy.
4. No a podobně i s příslušenstvím v domě a okolím domu - vždy stejné měřítko a import a vrstvy. Jak dosáhnout změny měřítka podle známého rozměru najdete na našem fóru také. :-)
Přílohy
ukazka.jpg
jen na ukázku - suterén, 1. patro, import do jednoho výkresu a finální model

mery
Příspěvky: 3
Registrován: pát 14. říj 2011 12:13:53

Re: Jak členit kreslení domu

Příspěvek od mery » pon 27. úno 2012 13:46:14

Dobrý den a děkuji mnohokrát za odpověď.
Dá se říci, že všechny Vámi doporučené rady dodržuji. Až mám i pocit, že mám převrstvováno. Je to sice složitější, ale je ve výkrese pořádek.
Zvolím zlatou střední cestu a nejprve nakreslím stavařinu celého domu a potom po jednotlivých patrech na samostatných výkresech budu zařizovat interiéry.
Opět musím chválit SU fórum, pořád na něm listuji.
Díky

Fery
Příspěvky: 441
Registrován: pon 08. bře 2010 1:30:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak členit kreslení domu

Příspěvek od Fery » stř 29. úno 2012 8:15:38

Musím ještě připomenout modelářskou zásadu číslo 1 - nemodelovat nic, co není vidět.
Jestliže zákazníkovi chcete ukázat, jak bude jeho stavba vypadat až bude hotová, opravdu stačí pouze vnější obrys budovy s osazením do terénu.
Pro detailnější ukázku - jak bude vypadat vnitřní uspořádání - stačí pro změnu vnitřní zdi s příslušenstvím (např. obývací pokoj nebo v suterénu kotelna).
Na posledním výkresu by se daly skrýváním a odkrýváním vrstev - stropů nebo čelních stěn - ukázat jak to bude vypadat uvnitř.
Ale pokud neděláte podklady pro zedníky, je zbytečné malovat izolace, betonové potěry, potrubí nebo i materiály ve stěnách, protože stejně vidět nejsou.
A ty vrstvy musíte plánovat tak, aby šly využít právě pro tu prezentaci, abyste si mohla říct, teď vám ukážu, jak bude vypadat koupelna - a skrytím vrstvy dosáhnout toho efektu, zobrazení koupelny.
Pokud je to složité, muselo by stačit namalovat každý pokoj nebo místnost na samostatný výkres a prezentovat jednotlivě.
obývák.jpg

mery
Příspěvky: 3
Registrován: pát 14. říj 2011 12:13:53

Re: Jak členit kreslení domu

Příspěvek od mery » čtv 01. bře 2012 12:13:19

A to právě ono - modelářská zásada č. 1 mi při samovýuce nějak unikla.
Kreslila jsem úplně všechno - izolace, potrubí, kanalizaci, auta v garáži, motorky a kola na dvoře, krytinu na střeše....no všechno. Ono se mi to tak líbilo a SU to umožňuje, doslova si hraji. Už i těch komponentů a použitých materiálů na stěnách mám habakuk. To jsem sice řešila vypnutím textur, ale pořád málo.
Hold, učený z nebe nespadl a mozek musíme cvičit i v důchodě.
Díky za super rady a ještě hodně takových.

Odpovědět