Porovnání Sketchup versus Bonzai3D

Odpovědět
PetrNJ
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 10. čer 2010 22:25:50

Porovnání Sketchup versus Bonzai3D

Příspěvek od PetrNJ » úte 04. bře 2014 14:42:01

Ahoj,
po dlouhé době užívání a všemožných snah o rychlejší modelování, které základní funkce Sketchupu dost brzdí, jsem našel alternativu v Bonzai3D.
Prosím Vás o názory či spíše porovnání (nejlépe přímo zkušenosti z Bonzai).

Už při letmém zhlédnutí je vidět, že možnosti práce a především rychlost tj. efektivita v Bonzai jsou naprosto o několik úrovní dále než ve Sketchupu a to jak i ve volné verzi, tak při porovnání placených variant.

Netrvdím, že to co uděláte v Bonzai nezvládne i SKetchup, ale:
- sketchup se základními funkcemi, tedy bez pluginů, které teprve ten program posunují na silnější a hlavně rychlejší modelář, prostě nedosahuje rychlosti kterou předvádí Bonzai se svými základními nástroji
- u Sketchupu aby člověk mohl modelovat náročnější a rozsáhlejší věci než obyčejné tvary, potřebuje ty pluginy jak sůl, protože ty základní funkce jsou opravdu neefektivní v čase. Tvorba oken, dveří a střech ve stavebnictví nebo podobné věci ve strojařině je už práce, kdy se ten čas složitými a hlavně pomalými postupy vyplatí, jedině, že si člověk s tím jen hraje, ne když potřebuje skutečně něco modelovat a to nemluvím ještě ve variantě kdy by za to měl dostat i zaplaceno. tam je použití Sketchupu neadekvátní vzhledem k ceně a výkonu SKetchupu a ceně a výkonu v Bonzai.

Sketchupu patří dík za to,že světu přivedl něco jiného než složité 3D modelovací softy či pomalé 2D v ACAD apod., ale připadá mi, že jaksi zaspal čas v nabídce těch nástrojů, které modelování dělá opravdu efektivní. Už nelze stavět na tom, že rozvoj programu zajistí až placené pluginy tvořené samotnou komunitou nahrazující chybějící a často potřebné fuknce pro skutečně rychlou tvorbu.

Jediné kde Sketchup ještě delší čas může vykrýt potřeby je prostě v kategorii "domácí použití" ovšem se všemi omezeními, když si chci daný model vytiskout a např. mimo jiné složit jako model z papíru. Pak je nutné použít různé obcházecí pluginy a postupy.
A to bonzai podporuje i export modelu do KMZ či naopak import podkladu z Gearth

bh69
Příspěvky: 1
Registrován: úte 04. úno 2014 15:07:15

Re: Porovnání Sketchup versus Bonzai3D

Příspěvek od bh69 » pon 10. bře 2014 15:24:34

http://www.formz.com/products/bonzai3d/ ... Sales.html

zajimave, ale free verzi jsem nenasel, pouze trial

PetrNJ
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 10. čer 2010 22:25:50

Re: Porovnání Sketchup versus Bonzai3D

Příspěvek od PetrNJ » úte 10. čer 2014 10:34:25

Omlouvám se, samozřejmě jde o trial.

Nicméně zde trial jde stáhnout zde : http://www.formz.com/products/bonzai3d/ ... Trial.html
Nebo hledejte na patřičných kanálech pod názvy "bonzai3d_Application_SE_3.2.3.zip" nebo "bonzai3d_3.2.3_Win_TR.rar"

ALe myslím, že těm co umí se Sketchupem stačí projít videa, tutoriály na youtubu a aniž byste v něm kreslili, tak potenciál oproti Sketchupu v základní variantě (tzn. bez free pluginu, které teprve posunují efektivitu Sketchupu na lepší úroveň je odhanutelný i z videí, aniž byste udělali jedinou čárku v Bonzai.
Jde mi především o rychlost práce, protože ta rychlost produkce mě živí, ne parádičky či nevyužitelné blbůstky.

Jinak u nás doma si běžně ve Sketchupu modelují svoje návrhy, ale jim nejde o čas :-)

Jediné co nejste schopni odhalit na videích jsou úpravy vytvořeného modelu. Ale opět když už vidíte jaké nástroje (funkce) nabízí Sketchup i v dnešní verzi 2014 a stále jim tam chybí takové věci, které už od verze 6 museli jiní doprogramovat pomocí svých pluginů, tak prostě Sketchup je opravdu pro velké a hlavně rychlé kreslení např. náročných staveb celkem hlavně časově neproduktivní.

ALe velké + má SKetchup pro takové to domácí šmudlení, kde např. pak nepotřebujete převést 3D model opět efektivním způsobem do dokumentace pro stavební úřady nebo si doma chcete rychle a jednoduše navrhnout a vyrobit nábytek dle výkresů s kotami.
I Layout v profi verzi je nepoužitelný opět díky časové náročnosti tj. neefektivitě šrafování, provádění kreslení řezů, půdorysů s patřičnými čarami dle ČSN norem (nikoliv ty americké standardy, co jsou ukázovány na webu - ty jsou vhodné tak pro základní školu, ne pro skutečnou stavařinu v našich podmínkách)

Kdyby tak konečně existoval SW jako Sketchup s jeho možnostmi intuitivního kreslení a zároveň bylo možné model pak (aspoň v profi verzi) překreslit do 2D dokumentace podle ČSN požadavků a zároveň by zůstalo propojení změna ve 3D= automatická změna ve 2D a naopak. A to vše bez dvojího kreslení kvůli převodu do 2D.

Musím nyní pracovat i v autocadu a tam je to 3D klikací hrůza oproti Sketchupu, ale 2D dokumentaci zase neudělá rozumně Sketchup.

Bonzai by mohl být lepší cesta než Sketchup i v profi verzi.
Trial má bonzai patrně proto, že jeho využití už bude na jiné využití než to domácí "šmudlení" ve SKetchupu.

PetrNJ
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 10. čer 2010 22:25:50

Re: Porovnání Sketchup versus Bonzai3D

Příspěvek od PetrNJ » stř 11. čer 2014 14:26:58

Jelikož není dovolena úprava svých příspěvků na tomto foru, opravuji jednu větu:

Jinak u nás doma si děti běžně ve Sketchupu modelují svoje návrhy, ale jim nejde o produktivitu ani čas ;)

Odpovědět