Terén a zahloubený objekt

Odpovědět
vavrepe
Příspěvky: 4
Registrován: sob 28. led 2012 10:39:21

Terén a zahloubený objekt

Příspěvek od vavrepe » sob 28. led 2012 11:14:55

Dobrý den,

Obracím se na Vás jako na odborníky s radou. Snažím se vymodelovat pro výstavu jednoho muzea tzv. Rondel ( kruhový ohrazený objekt obehnaný několika příkopy ) : pro představu :
Obrázek

Vytvořil jsem ve sketchUpu 2D profil oněch příkopu dle naměřených plánů a rád bych ho dosadil do terénu (v umyslu mám ze SketchUp grabnout lokalitu a funkci Toggle terrain - pomocí více ploch proložených terénem "interesct faces - with model" vytvořit vrstevnice ) Vrstevnice jsou už prostorově vytvořeny..stačí dát jenom vytvořit onen terén pomocí "FromContours".

Ale nevím si rady s tím, jak do toho dosadit onen plán příkopů . Mám prvně vymodelovat ty příkopy do hloubky..případně nějaké menši valy do výšky...a pak celý model zasadit to terénu? Kvulí svahu ale nebude model sedět a příkopy samozřejmě budou schovány vygenerovaným terénem.
Nebo tedy dosadit 2D model mezi vrstevnice - nějak upravit a nakonec vytvořit terén? Problém je , že ty vrstevnice jsou už prostorově rozmístěny a 2d model samozřejmě opět nebude sedět.

Už si nevím rady:(...nevím, zda je lepší příkopy vymodelovat samostatně, nebo je nechat vypočítat jako terén z " From contour".

Modelovat ve SketchUp snad umím, ale jak se jedná o spojení zahloubeného objektu s terénem, jsem bezradný..

Děkuji moc za každou radu.....

Posílám jako přílohu můj obrázek plánu - plochy jsou ty příkopy
Přílohy
poslat2.jpg

vavrepe
Příspěvky: 4
Registrován: sob 28. led 2012 10:39:21

Re: Terén a zahloubený objekt

Příspěvek od vavrepe » sob 28. led 2012 11:27:17

PS: Vím, že by se to dalo udělat jednoduše...nakreslit si vrstevnice a celý objekt...vymodelovat a "baj oko" i terén, ale problém je v tom, že opravdu potřebuji aby ty příkopy a celý rondel kopíroval svah a polohu realné krajiny, jelikož pak bude následně exporotván do map v ArcGISu pro analýzy....díky

Uživatelský avatar
Joanna_JL
Příspěvky: 320
Registrován: pon 29. bře 2010 17:22:08
Bydliště: Chrudimská 6, Praha 3 - Vinohrady, 130 00
Kontaktovat uživatele:

Re: Terén a zahloubený objekt

Příspěvek od Joanna_JL » sob 28. led 2012 11:39:44

Nejsem si jistá, jestli to bude to pravé řešení, ale napadá mě možnost využít plugin od firmy Valiarchitects - Instant Road případně Instant Site Grader - jsou to stokorunové záležitosti a možná by vám mohly v tomto případě pomoci. Pokud si je nechcete koupit, existují i ve free verzi, ale tam mají samozřejmě nějaká omezení, takže nevím, jestli by byly dostatečné. Zkuste se na ně podívat na adrese: http://www.valiarchitects.com/. Jinak není problém je i koupit, v tom případě k nim máme i české návody.
JL
ADS Studio
http://www.adsstudio.cz
skype: joannalinhartova
mail: joanna.linhartova@adsstudio.cz

vavrepe
Příspěvky: 4
Registrován: sob 28. led 2012 10:39:21

Re: Terén a zahloubený objekt

Příspěvek od vavrepe » sob 28. led 2012 13:23:19

Děkuji, taky mne to napadlo...již jsem se na to díval. Snad to pujde. Jinak mne ale překvapuje, že není na to nějaký normální postup, jak usadit složitější tvary. ( domy s terasami, sklepy atd. vždyt spousta lidi musí pracovat s tvorbou velkých domů. A rovná podstava většinou nikdy nevyhovuje svažitému a jinak tvarovanému terénu...

Například při tvorbě hradu na skále....to by mne šlak trefil......:D

Ještě jendou děkuji

Fery
Příspěvky: 441
Registrován: pon 08. bře 2010 1:30:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Terén a zahloubený objekt

Příspěvek od Fery » sob 28. led 2012 17:54:55

No já si myslím, že právě SketchUp má ty pravé nástroje pro takovou práci - je to Sandbox a jeho nástroje Smoove, Stamp a Drape. Na YouTube jsou k nalezení i videotutoriály pro používání těchto nástrojů - například http://www.youtube.com/watch?v=XN44ZB98 ... plpp_video

Uživatelský avatar
Joanna_JL
Příspěvky: 320
Registrován: pon 29. bře 2010 17:22:08
Bydliště: Chrudimská 6, Praha 3 - Vinohrady, 130 00
Kontaktovat uživatele:

Re: Terén a zahloubený objekt

Příspěvek od Joanna_JL » sob 28. led 2012 18:45:31

Nástroje Sandboxu nejsou špatné, ale vytvářejí spíš vodorovnou základovou desku, kdežto zmíněné pluginy umožňují osazovat skutečně do svahu... Spíš bych viděla trochu problém v dokonalosti SketchUpu jako modeláře. Je prostě tak výkonný, že se používá pro strašně široký okruh prací a tím pádem i pro ty, pro které vlastně ani nebyl původně určen :), což pak způsobuje to, že od něj chceme víc, než běžně zvládá. Ale od toho jsou pak pomocné pluginy - aspoň ty užitečné ;) . I tak mě zas a znovu překvapuje, co všechno se s ním dá se šikovnýma rukama a hlavou, co myslí, udělat :D . Přeji hodně úspěchů s modelem a určitě nejen já budu ráda, když uvidím výsledek, případně s krátkým komentářem, jak jste to nakonec udělal :)
JL
ADS Studio
http://www.adsstudio.cz
skype: joannalinhartova
mail: joanna.linhartova@adsstudio.cz

vavrepe
Příspěvky: 4
Registrován: sob 28. led 2012 10:39:21

Re: Terén a zahloubený objekt

Příspěvek od vavrepe » sob 28. led 2012 19:05:55

Možná, že jen ze sandboxem neumím tak dokonale, což je možná pravda:) To že to numím, neznamená, že to nejde:D
Určitě jen co dokončím onen model, napíšu více, jak sem se s tím popral a přidám výsledek:D

Možná i dříve, jelikož jak to chodí, tak po vyřešení jednoho problému se vždy oběví dva zcela nové:)

Odpovědět