Problémy při práci v SU

Odpovědět
shaula
Příspěvky: 5
Registrován: úte 24. srp 2010 13:35:17

Problémy při práci v SU

Příspěvek od shaula » úte 24. srp 2010 13:46:30

Zdravím všechny, jsem tu nová a potřebovala bych poradit se SU. Mám nainstalovánu českou verzi 6 a jsem zatím začátečník, zkouším si udělat jednoduchou vystřihovánku. V některých situacích se mi SU chová podivně a nevím proč - prosím o radu. Předem děkuji za všechny odpovědi! ;)

1. Vložím číslici jako text, při vkládání mám zaškrtnuto "vyplněný" - vloží se vyplněný takovou šedavou barvou. Pomocí plechovky barvy ho vyliju černě. Ale ouha, za chviku koukám, že už černý není... Z textu zůstala jen hrana a výplň zmizela. Vylít znovu nejde (logicky, protože výplň tam není), musím ho smazat a vložit úplně znovu. Všimla jsem si, že se to stává např. v těchto situacích: když jsem zmáčkla Ctrl+S pro uložení souboru nebo když jsem objekt text přesunula pomocí nástroje Přesun. Nestane se to u všech vložených textů najednou, jen u některých, většinou naposledy nebo předposledně vložených (ale ani to není pravidlo). Nevíte někdo, proč se to tak chová? A jak tam tu plochu znovu dostat? Jak vyplnit plochou oblast ohraničenou několika hranami?

2. Dá se nějak jednoduše zjistit, jestli objekt umístěný někde ve výšce je vodorovný? Potažmo třeba jestli jsou nějaké dva objekty (hrany) rovnoběžné?
Napadá mě jedině nakreslit na zemi objekt a od něj vést vodítko... Ale to je takové "od oka" - porovnávat, jestli vodítko sedí na hraně dílu nebo ne... Navíc jak utrefit na zemi přesnou polohu pomocného objektu tak, abych se vodítkem trefila na hranu dílu ve výšce?

3. Pomocí GlueTab jsem zkoušela rozloženým dílům přidat chlopně - ale chlopeň je strašně vysoká, má tvar přesýpacích hodin a vloží se opačným směrem, než potřebuji (ne na vnější stranu, ale dovnitř dílu a přesahuje ho až ven). Údajně je to způsobeno tím, že chlopeň je příliš široká - ale GlueTab přece neumožňuje nějaké nastavení šířky, nebo ano?
Jen pro doplnění: model mám ve skutečné velikosti (v metrech), když díl rozložím, zmenším ho pomocí změny měřítka na 1:250. V původní velikosti se chlopeň vloží normálně (ale zanedbatelně veliká), na ty zmenšené díly se vkládá jako přesýpací hodiny...

Fery
Příspěvky: 441
Registrován: pon 08. bře 2010 1:30:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy při práci v SU

Příspěvek od Fery » úte 24. srp 2010 16:45:40

1.) Práce s textem a 3D textem je názorně ukázána na http://sketchup.wu.cz/forum/viewtopic.php?f=8&t=42.
Pokud potřebuješ 3D text obarvit, učiň tak v editačním režimu. (text se vloží jako komponenta, takže ji dvojklikem rozlož a obarvi podle potřeby). Jestli jej nechceš mít plastický, nastav výšku vytažení na 0.) Jestliže ti nejde vyplnit plochou několik uzavřených hran, tak zaručeně nejsou všechny v jedné rovině.

2.) Zda jsou hrany vodorovně, nejlépe zjistíš, když si nastavíš v menu "okno - styly - upravit - barva - podle osy" (viz http://sketchup.wu.cz/forum/viewtopic.php?f=22&t=127)

3.) Když použiješ pluginu glue tab, vpravo dole si v okénku hodnot můžeš změnit velikost chlopně. (přednastavená je hodnota 1.0) Zkus ji přepsat na jinou hodnotu a potvrdit enterem.

shaula
Příspěvky: 5
Registrován: úte 24. srp 2010 13:35:17

Re: Problémy při práci v SU

Příspěvek od shaula » úte 24. srp 2010 22:16:57

Ahoj, díky za reakci.

Ad 1 - to video znám, všechna jsem odkoukala dřív, než jsem se do něčeho pustila. Moje angličtina je sice dost chabá, nicméně základy jsem pochopila, ale o 3D textu tam toho zrovna moc není... Nicméně máš pravdu, jde mi o 3D text bez vysunutí. A je pravda, že jsem ho předtím nebarvila v editačním režimu - nicméně po tvé radě jsem to vyzkoušela a je to totéž - jakmile soubor uložím, plocha mi zmizí... Aúúúúú... Asi to bude tím, že si tu přechozí komponentu bez plochy nějak pamatuje? (Protože když to zkusím na úplně novém čistém souboru, tak tam mi to nemizí...) A když si dám Okno - Komponenty - V modelu, tak tam mám jedničky třeba čtyři, žádná nejde smazat...
Fery píše:Jestliže ti nejde vyplnit plochou několik uzavřených hran, tak zaručeně nejsou všechny v jedné rovině.
Jsou v jedné rovině. Měla jsem na mysli buď konkrétně to číslo - že zbyly hrany bez plochy, tak jestli jde ta plocha nějak jednoduše dostat zpátky. Nebo druhý případ - mám nakreslen objekt, řekněme třeba obdélník, a smažu z něj plochu, takže zůstanou jen hrany. Lze tu plochu dostat nějak zpátky? Nebo je jedinou variantou ten obdélník znovu nakreslit?

Ad 2 - super rada, to jsem nevěděla.

Ad 3 - aha, už to chápu. Jen nevím, co znamená 1.0 - když jsem to použila, byla chlopeň široká 25,4 mm, takový divný rozměr :shock: Nicméně jak jsem zjistila pokusem, jde velikost zadat i s jednotkami - např. 2 mm...

Fery
Příspěvky: 441
Registrován: pon 08. bře 2010 1:30:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy při práci v SU

Příspěvek od Fery » stř 25. srp 2010 4:38:11

Rozměr 25,4 není vůbec divný, ten chlapec, co vymyslel tu pluginu, prostě používá anglické jednotky, tudíž palce. Jeden palec = 25,4 mm.
Pokud chceš vrátit smazanou plochu obdélníka, stačí znovu obtáhnout jednu z jeho hran. ;)
Vymazání komponenty z menu "okno - komponenty" zkus tak, že na ploše označíš onu komponentu a v okně komponent klikni na zobrazenou komponentu pravým tlačítkem myši a dej "smazat". Smažou se všechny kopie té komponenty. Doufám, že jsem to napsal trochu srozumitelně :D :D

shaula
Příspěvky: 5
Registrován: úte 24. srp 2010 13:35:17

Re: Problémy při práci v SU

Příspěvek od shaula » stř 25. srp 2010 21:58:38

No jo, to mě vůbec nenapadlo, že to je palec :oops:
Obtáhnutí jedné hrany obdélníka - super vychytávka, kde se takovéto věci dozvím? Nejsou někde takovéto triky přehledně vypsané? Nebo je uvidím na videích pro pokročilé? (Na ty jsem si zatím netroufla :) ).

No a komponenty - neúspěch. Vymazala jsem všechny trojky z okna komponent. Dám vložit text "3", krásně si ho (v editačním režimu) vyliju černě, zmáčknu Ctrl+S a simsala bim, černá zase zmizí... Už fakt nevím, co s tím... Asi to nechám tak, i když to vypadá jak pěst naoko, některá písmena vylitá, jiná prázdná...

Fery
Příspěvky: 441
Registrován: pon 08. bře 2010 1:30:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy při práci v SU

Příspěvek od Fery » čtv 26. srp 2010 4:01:15

Ať to zkouším jak to zkouším, mně nic nemizí.... Asi bych potřeboval vidět, co přesně děláš. Nemohla bys sejmout obrazovku nějakým prográmkem na zachytávání videa ( http://sketchup.wu.cz/forum/viewtopic.php?f=22&t=72 ) a poslat mi to?

Jedině ti můžu poradit, že do nevyplněných číslic tu plochu můžeš vrátit podobným způsobem, jako je obtažení linie nebo vytvořením hrany třeba po úhlopříčce. Jakmile se plocha vyplní znovu, dá se úhlopříčka smazat a plocha zůstane.

Pokud jde o tipy a triky pro práci s SU, tak spoustu jich máme u nás na fóru v sekci "rady pro nováčky" a taky by bylo dobré si projít instruktážní videa v sekci "nástroje". Konkrétně rada na dokončování ploch je myslím obsažena ve videu "uzavírání - inferencing" ( http://sketchup.wu.cz/forum/viewtopic.php?f=8&t=98 ).
Je pravda, že SketchUp je lehký na ovládání, ale taky je pravda, že mistrovství dosáhneš až po letech. ;) No a proto jsme toto fórum taky založili, abychom se navzájem mohli poučit.

shaula
Příspěvky: 5
Registrován: úte 24. srp 2010 13:35:17

Re: Problémy při práci v SU

Příspěvek od shaula » čtv 26. srp 2010 14:47:11

Když to zkouším v nově otevřeném souboru, tak mi to taky nemizí. Problém je fakt v tom rozpracovaném - zřejmě jsem na začátku udělala nějakou chybu, program si ji zapamatoval a pamatuje si ji doteď...
Plochu do číslic jsem zkoušela vrátit hned, jak jsi mi napsal o tom obdélníku, ale prostě to z nějakého neznámého důvodu nejde.
Na ta videa se časem mrknu, zatím jsem odkoukala z těchto stránek http://sketchup.google.com/training/videos.html těch prvních 28 pro začátečníky, na ta pro pokročilé jsem si zatím netroufla (respektive napřed jsem si chtěla SU osahat v základech a pak jít na něco složitějšího...)
Program na zachytávání videa si nainstaluju a zkusím to nahrát, třeba z toho něco vykoukáš... Každopádně ti moc děkuji za všechny rady.

EDIT:
Nainstalováno, nahráno. http://www.ulozto.cz/5675056/cisla.flv
Vložím číslo, vybarvím, a jakmile dám uložit (schválně jsem použila menu Soubor, ne Ctrl+S), plocha zmizí... Když zkusím dát krok zpět, tak v bublinové nápovědě se objeví, že poslední operace byla "zkontrolovat validitu", a když ji tedy vrátím zpět, plocha se vrátí. Nicméně k čemu mi to je, když to tak neuložím...
Při velkém zvětšení se zdá, že špička devítky není uzavřená - ale nechápu proč by neměla být uzavřená, nic jsem odtamtud nemazala. Tak jsem znovu zkusila obtáhnout kousek hrany, napoprvé nic, napodruhé se plocha vrátila (nechápu, proč se mi to nepovedlo včera, to jsem klikala a kreslila po všem možném...), ale objevila se i uvnitř obloučku té devítky... Přitom ta vypadá uzavřeně, tak nechápu :roll: No třeba z toho něco poznáš.

shaula
Příspěvky: 5
Registrován: úte 24. srp 2010 13:35:17

Re: Problémy při práci v SU

Příspěvek od shaula » pát 03. zář 2010 21:22:57

Tímto děkuji Ferymu za e-mailové konzultace a super pomoc při řešení problému s mizející plochou. Jako nejjednodušší a funkční se nakonec ukázalo nepatrně text vysunout (v mém případě o 0,3 mm).

Další "problém": při převedení objektu do pdf (přes PDF Creator) jsou hrany hrozně tlusté. Jak tu čáru ztenčit?

EDIT: Ne že bych na to přišla sama, ale už vím - Zobrazit - Styl hrany - zrušit Profily :!:

Odpovědět