Stránka 1 z 1

Úvodem

Napsal: pon 19. dub 2010 2:23:28
od Fery
Často se v různých specializovaných fórech setkávám s otázkami, které svědčí o nedostatečném zvládnutí zakladních funkcí modelačního programu. A čím je program složitější, tím je i těžší na ovládání. V prvé řadě by si uživatelé modelačních programů měli uvědomit, že se práce v jejich programu učí na středních a vysokých školách a ve specalizovaných seminářích.
A to dlouhá léta. Nikdo neovládne všechny funkce jakéhokoliv modelačního programu za pár minut nebo hodin.
Vzpomínám si, že když jsem já chtěl začít ještě ve Windows95 s 3D modelováním, kamarád mi nainstaloval Bryce5. Spustil mi na plochu programu krychli a otáčel mi s ní. Když jsem se ho zeptal, kde že je teda to 3D modelování, tak nevěděl.
Protože internet nebyl, kolem mě nikdo, kdo by mě to naučil, zklamaně jsem se přestal o 3D zajímat. To přišlo až po mnoha letech, když Maxon uvolnil program Cinema C4D ve verzi R6 zdarma. Vyšlo to na CDčku Computeru i manuálem a tutoriály, no a mě to přivedlo zpátky k touze, umět na počítači modelovat. Cinema je pěkný modelační program a je česky. Po roce samostudia jsem zjistil, že nemám dost trpělivosti, abych se naučil zvládat program tak dokonale, že bych v něm dokázal udělat znělku TN televize Nova. A přesto jsou lidé, kteří to dokázali. Prostě ovládli program dokonale a mají dostatek invence.
Takže když jsem objevil SketchUp, vrhnul jse se na něj už jen z toho důvodu, že je snadno ovladatelný. Ale nenechte se zmást tou jednoduchostí, právě v té jednoduchosti je síla toho programu. Člověk se základní funkce naučí rychle a je pak na něm, jak intenzivně studuje další možnosti, aby svou znalost ovládání přivedl k dokonalosti. A k tomu by mohlo přispět i toto fórum. No a invenci, tu vás asi učit nebudeme... Tu má (nebo nemá) každý člověk v sobě. A my jí máme sami málo... :D :D