STL.

Baxi.bax
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 15. dub 2010 20:59:00

STL.

Příspěvek od Baxi.bax » čtv 15. dub 2010 21:45:17

Prosím o radu ,zda-li je možné naimportovat soubor STL.Občas si najdu nakreslený model lodi na stránkách delfshipu ,který je třeba pro další zpracování upravit.Chtěl bych to zkusit v tomhel bezva prográmku.

Fery
Příspěvky: 441
Registrován: pon 08. bře 2010 1:30:10
Kontaktovat uživatele:

Re: STL.

Příspěvek od Fery » pát 16. dub 2010 10:22:02

Koncovku .stl používá mnoho programů, např:
.stl - C++ Standard Template Library
.stl - CAD Software Solid Modeling/Prototyping soubor
.stl - Claris Works data soubor
.stl - Micrographics Designer stylesheet
.stl - Mime: application/sla
.stl - Mime: application/vnd.ms-pki.stl
.stl - Mime: application/x-navistyle
.stl - Security Certificate trust/request list.
.stl - STereoLithography 3d object
.stl - EBU-standard open and teletext soubor
.stl - Adobe Fireworks style library
.stl - SPEFO Stellar spectra analysis soubor
.stl - Win2020 screen subtitle
Domnívám se, že plány lodí by mohly být vytvořeny v Cadu protože i Delftship je takový Cad. Načtením do Cadu (např. free verze ProgeCad) a následným uložením jako .dwg by se problém mohl vyřešit. Sketchup umí soubory typu dwg bez problémů importovat. Ve free verzi se musí pro import formátu dwg použít plugina.
Kdybyste nějaký plánek ve formátu .stl přidal jako přílohu, mohl bych to vyzkoušet a poradit přesněji.
Vzpomínám si, že na stránkách Mo-Na-Ko se jeden čas vedla diskuze o Delftshipu a Cadech, možná, že by stálo za pokus nakouknout do archivu.

Baxi.bax
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 15. dub 2010 20:59:00

Re: STL.

Příspěvek od Baxi.bax » pát 16. dub 2010 18:02:48

Díky zkusil jsem to přes plugin DXF a jde to.Z toho Delfshipu jsem to dostal do DXF a pak do Sketchupu.

Fery
Příspěvky: 441
Registrován: pon 08. bře 2010 1:30:10
Kontaktovat uživatele:

Re: STL.

Příspěvek od Fery » pát 16. dub 2010 20:03:46

To jsem rád. Nemůžu si ovšem nechat ujít poznámku, proč pořád jenom do SketchUpu importovat z jiných programů? Proč v tom SketchUpu rovnou nezačít? Prostě to chce dokonale zvládnout funkce programu a možnosti se najednou vyrojí samy. Vždyť SketchUp umožňuje zadávání přesných rozměrů a každý obrázek jde převést z 2D do 3D. Budu-li mít plán s rozměry na papíře, není přece problém ho nakreslit i ve Sketchupu. Proto jsme založili toto fórum, abychom se vzájemně naučili dokonalé zvládnutí všech funkcí a možností "našeho" programu. ;)
Mimochodem, žebra lodí jsou přece to stejný, jako přepážky v letadlech. A jak udělat přepážky letadel popisuje pan Mikač na svých stránkách ve své učebnici. Vždyť z té učebnice jsme se snad učili všichni. :)

Baxi.bax
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 15. dub 2010 20:59:00

Re: STL.

Příspěvek od Baxi.bax » sob 17. dub 2010 21:18:11

Abych se Ti přiznal, tak jsem to zkoušel podle Iva M.Kostru zvládnu bez problémů ,potáhnu to také ,ale nevím jak to vyhladit.Je to celé takové kostrbaté.Zkusím to někde v PC najít a ukáži to.Proto jsem zatím zkoušel upravovat hotový kreslený modely v stl. které mi z Delfshipu vypadly a dál jsem je zkoušel zpracovávat pro CNC frézku jako pozitivní ,nebo negativní kopyto pro formy. Na jejich stránkách je spousta hotových nakreslených modelů ,které je škoda nechat bez povšimnutí.Další věc je ,že mi to do mé hlavy leze pomaleji ,než jinému.Pořebuji na všechno hodně času a trpělivého člověka ,který mi to vysvětlí po lopatě a to v dnešní době není možné.Třeba Ivo M .po dotazu jak importovat do DXF Ti poradí ,že si na to musíš stáhnout Pluginy a poradí Ti jak je do programu dostaneš ,považuje však za samozřejmost ,že si s tím již dále poradíš sám.Jenže já potřebuji napsat "Musíš nejdřív soubor který chceš exportovat uložit v SKP .pak označit a následně poslat do DXF.Mě trvalo měsíc než jsem na to přišel.To jsem nevěděl o tomto fóru ,které se mi velmi líbí a určitě jej k mým vědomostem využiji.

Fery
Příspěvky: 441
Registrován: pon 08. bře 2010 1:30:10
Kontaktovat uživatele:

Re: STL.

Příspěvek od Fery » ned 18. dub 2010 5:14:03

V pohodě, od toho jsme tady, naším cílem je dokonale ovládnout funkce a možnosti, které SketchUp dává. Já jenom špičkoval, ono totiž už název programu SketchUp je od "skicovat". Prvotní návrh by měl vycházet ze SketchUpu a teprve potom s ním dále pracovat, pokud si s tím SketchUp neporadí sám. (např. animace nebo rendery).
Ale drtivou většinu, ne-li všechno, jde udělat ve SketchUpu.
O potahování přidám instruktážní film, třeba to pomůže i dalším. Ale bude to zase jenom jeden z možných postupů, jenom jako inspirace. Taky budu muset přidat nějaké triky a tipy na používání kláves na klávesnici. Inspiroval jsi mě tím vyhlazováním... ;)

Fery
Příspěvky: 441
Registrován: pon 08. bře 2010 1:30:10
Kontaktovat uživatele:

Re: STL.

Příspěvek od Fery » pát 28. kvě 2010 9:14:26

Na adrese http://www.cadspan.com/tools jsem objevil plugin pro export do formátu .stl - jmenuje se to CADspan a kromě 30 denního trialu profi verze by tam měla být i free verze pro domácí použití. Na stránce jsou i návody a videotutoriál.
No a protože nejsem línej, sehnal jsem stl exporter i stl importer :D :lol: Obě pluginy najdete na http://sketchup.wu.cz/forum/viewtopic.php?f=17&t=109

Baxi.bax
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 15. dub 2010 20:59:00

Re: STL.

Příspěvek od Baxi.bax » úte 01. čer 2010 11:54:27

Díky fery ,nebyl jsem zde chvíli ,proto až nyní.Zkusím si to večer a dám vědět

carrot
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 06. led 2011 15:00:53

Re: STL.

Příspěvek od carrot » čtv 06. led 2011 15:36:59

celtic.jpg
tohle potřebuju potáhnout...
Fery píše:V pohodě, od toho jsme tady, naším cílem je dokonale ovládnout funkce a možnosti, které SketchUp dává. Já jenom špičkoval, ono totiž už název programu SketchUp je od "skicovat". Prvotní návrh by měl vycházet ze SketchUpu a teprve potom s ním dále pracovat, pokud si s tím SketchUp neporadí sám. (např. animace nebo rendery).
Ale drtivou většinu, ne-li všechno, jde udělat ve SketchUpu.
O potahování přidám instruktážní film, třeba to pomůže i dalším. Ale bude to zase jenom jeden z možných postupů, jenom jako inspirace. Taky budu muset přidat nějaké triky a tipy na používání kláves na klávesnici. Inspiroval jsi mě tím vyhlazováním... ;)
zdravím, celkem dlouho sleduji tohle forum a nedočkavě čekám na ten instruktážní film, který by mi vytrhl trn z paty...Možná špatně hledám, nebo tu ještě nebyl zveřejněn...Potřeboval bych potáhnout trup lodi, ale potýkám se ze stejným problémem, jako bax. Existuje teda nějaký návod, jak to elegantně udělat? Na trubce jsem našel několik návodů, ze kterých ale nejsem vůbec moudrý...Pokud tu už ten film někde visí, tak se omlouvám

carrot

Fery
Příspěvky: 441
Registrován: pon 08. bře 2010 1:30:10
Kontaktovat uživatele:

Re: STL.

Příspěvek od Fery » čtv 06. led 2011 15:47:39

No teda, já na ten film docela zapomněl. Ale nic se neděje, potahování můžeš nacvičit podle textových a fotografických návodů třeba na http://sketchup.wu.cz/forum/viewtopic.php?f=17&t=128, nebo http://sketchup.wu.cz/forum/viewtopic.php?f=17&t=147, nebo http://sketchup.wu.cz/forum/viewtopic.php?f=17&t=93. SketchUp nemá samostatnou funkci "potahování" jakou má třeba Rhinoceros nebo Cinema, tak chtíc nechtíc musíme použít některou z plugin. Záleží na tobě kterou si zvolíš, s každou se pracuje trochu jinak a každá dává jiné (i když podobné) výsledky. Ten film by nebyl nic jiného, než použití pluginy pro potáhnutí nějakých křivek. Bude-li ti ještě něco nejasného, tak se ozvi ;)
ScreenShot008-tile.jpg
potahování pomocí pluginy Curviloft
ScreenShot014-tile.jpg

Odpovědět