Animace

ch.o.ss.e
Příspěvky: 37
Registrován: úte 10. srp 2010 12:40:29

Animace

Příspěvek od ch.o.ss.e » ned 05. zář 2010 12:56:51

Čau nevíte někdo jak udělat animaci v SU aby se mi pohybovaly objekty? Povedlo se mi to například s pluginou Proper animation, ale bohužel mi to nejde exportovat do nějakého formátu třeba avi co nabízí SU, prostě to nic nedělá, tak kdyby někdo věděl o nějakém postubu (jestli to jde) díky:)

Fery
Příspěvky: 441
Registrován: pon 08. bře 2010 1:30:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Animace

Příspěvek od Fery » ned 05. zář 2010 17:20:53

Proper animation slouží k přípravě jednoduché animace. Pokud se ti povedlo komponenty rozpohybovat touto pluginou, jsi na správné polovině cesty.
Animace pro uložení se provede tak, že objektem pohneš v režimu "start animation observer" na určené místo a potom pravým tlačítkem klikneš na objekt a dáš "set position 1". Potom pohneš objektem jinam (nebo jiným objektem) a pravým tlačítkem "set position 2". Opakuješ podle potřeby a pozic si můžeš vytvořit kolik chceš. Přípravu ukončíš "stop animation observer".
Když potom znovu dáš start animation observer a pravým tlačítkem klikneš na objekt a dáš "get position...", můžeš si animaci vyzkoušet, popřípadě upravit.
Potom následuje normální postup při animaci, jakou umí SU. To znamená, že ve výchozí pozici (get 1) vytvoříš scénu - menu "view - animation - add scene", následuje kliknutí pravým tlačítkem na objekt a "get position 2" a znovu "view - animation - add scene". No a do zblbnutí "get position 3 a vytvořit scénu.....atd.
Tyto scény potom normálně uložíš jako "export - animation" ve formátu .avi.
Kdyby to nebylo dostatečně jasné, tak se ozvi znovu :D .

ch.o.ss.e
Příspěvky: 37
Registrován: úte 10. srp 2010 12:40:29

Re: Animace

Příspěvek od ch.o.ss.e » pon 06. zář 2010 8:38:18

Díky za rady, vše jsem udělal podle tvého návodu a když klikám na scény vse krasne funguje, jen po exportu z SU si přehraju video a nic se neděje objekt stoji na jednom místě a po proper animaci ani pamatky..:-D takže asi dělam pořad něco špatně.

Fery
Příspěvky: 441
Registrován: pon 08. bře 2010 1:30:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Animace

Příspěvek od Fery » úte 07. zář 2010 5:41:01

Neděláš to špatně, v návodu k používání ve formátu .pdf, který je přiložen k plugině jsou popsány známé problémy (know issues). Autor píše, že k exportu animace ze SU se má použít jiný exportér než ten z menu SU. Například exportér do rendereru Kerkythea (SU2KT). Máš stáhnutou novou verzi ProperAnimation 1.07? http://sketchup.wu.cz/forum/viewtopic.php?f=17&t=154
ScreenShot001.jpg
kliknutím si můžete obrázek zvětšit

ch.o.ss.e
Příspěvky: 37
Registrován: úte 10. srp 2010 12:40:29

Re: Animace

Příspěvek od ch.o.ss.e » stř 08. zář 2010 17:01:07

tak snad už poslední otázka:D znamená to že z SU přes proper to jít nemusí, nebo to prostě nejde? Přes render mi to přijde zdlouhavý, mám jen V-ray a když bych přes to dělal animaci, tak by to bylo na hodně dlouho, u Kerkythey to bude asi podobný co? Nevěděl bys o jiným pluginu, abych mohl exportovat přímo z SUnějakou tu animaci?

Fery
Příspěvky: 441
Registrován: pon 08. bře 2010 1:30:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Animace

Příspěvek od Fery » stř 08. zář 2010 18:42:38

Potíž je v tom, že SU není primárně určen pro tvorbu animací. Sám program umí jen jednoduchou animaci prostřednictvím scén. Tyto animace se hodí pro prezentaci modelů, ale animovaný film typu "Potkali se u Kolína" v něm neuděláš. Na to slouží animační programy - např. Cinema C4D.
Ovšem některé pohybové animace se dají udělat třeba pluginou "SU Animate", kterou najdeš na http://www.ohyeahcad.com/suanimate/. Bohužel je jenom placená, to znamená, že ji po 10 dnech zkoušení budeš muset buď koupit nebo odstranit.
K tomu "properu" - tato plugina slouží k rozpohybování objektů, což SU neumí. Export nejde přes "proper", takže buď exportuješ do avi jiným exportérem, anebo jednou jsem s úspěchem použil fintu, že jsem animaci spustil ve SU a snímal jsem obrazovku prográmkem "HyperCam". Nevím, nakolik by se to hodilo i tobě.
Každopádně animace přes renderery budou trvat opravdu dlouho, vždyť jedna vteřina záběru obsahuje asi 30 snímků. A jestliže render jednoho snímku bude trvat pouze 30 vteřin, tak jedna vteřina záběru bude trvat 15 minut (jestli umím počítat :D ) Takovéto animace se renderují přes noc, abys ve dne mohl normálně počítač používat :)
Pokud chceš animovat jednoduché průlety nad nebo mezi objekty, na to stačí plugina "clf_camera_recorder" od Chrise Fullmera.
clf_camera_recorder.zip
(26.73 KiB) Staženo 395 x

ch.o.ss.e
Příspěvky: 37
Registrován: úte 10. srp 2010 12:40:29

Re: Animace

Příspěvek od ch.o.ss.e » čtv 09. zář 2010 9:26:55

Díky za rady, pluginy vyzkousim:). Chápu že SU není určen k animaci, ale jen sem dělal průlet interiérem a pro větší efekt sem chtěl aby se mi otevřely dveře, a to se mi povedlo v tom proper, ale prostě to nešlo ven z toho SU:D a to nahrávání z obrazovky by nebylo asi to pravý:D ještě sem přidám návod jak udělat posuvné dvěře v SU pro čtenáře... http://www.youtube.com/watch?v=cdIt-zSaPY0

Fery
Příspěvky: 441
Registrován: pon 08. bře 2010 1:30:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Animace

Příspěvek od Fery » pát 10. zář 2010 16:59:29

No nevím, proč by sejmutí obrazovky s animací nemohlo být to pravé. Pokud jsem dobře pochopil co děláš, není to zas tak složitá animace a tobě nešlo o kvalitní animovaný render se světly a stíny a lesky a odlesky, ale jenom o jednoduchý průlet domem s otevíráním dveří. To sejmutí obrazovky se dá nastavit tak, aby se ti snímalo jenom okno nebo jeho výřez. Tak by odpadly rušivé vlivy, jako nástroje SU a filmeček bys mohl ukázat i zájemcům, kteří na svých počítačích SketchUp nemají. No a o to snad šlo. ;)

ch.o.ss.e
Příspěvky: 37
Registrován: úte 10. srp 2010 12:40:29

Re: Animace

Příspěvek od ch.o.ss.e » ned 12. zář 2010 14:50:59

jo tak to zkusim, nevěděl sem že dá nastavit nějakej výřez na tý obrazovce..tak díky;)

Fery
Příspěvky: 441
Registrován: pon 08. bře 2010 1:30:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Animace

Příspěvek od Fery » stř 15. pro 2010 14:01:44

Protože jsem do sekce "Pluginy" přidal "SmoothStepAnim" - (http://sketchup.wu.cz/forum/viewtopic.php?f=17&t=182 ) - pluginu pro hladkou animaci, myslím, že by byla vhodným řešením pro tvůj problém. Dobře spolupracuje i s "Proper Animation". Export animace se děje prostřednictvím této pluginy po jednotlivých snímcích, které se potom dají upravit třeba ve VirtualDubu. Nastavení pluginy je jednoduché, dají se nastavit počty snímků za vteřinu, formát obrázků a velikost okna (videa). Také je možná komprimace.

Odpovědět