kreslenie kruhu

Jednoduché interaktivní návody
Odpovědět
jano101
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14. kvě 2011 23:02:05

kreslenie kruhu

Příspěvek od jano101 » stř 27. črc 2011 19:27:14

Ahojte priatelia:
riešim možno elementárny problém ale predsa a neviem si to vysvetliť nech robím čo robím a preto by som poprosil nejakého skúseného človeka nech mi alebo nám poradí.
všetko to začalo tým že som si chcel nakresliť takúto súšiastku aby som si ju neskôr vytočil v práci

Obrázek

rozmery sú :

priemer valca 12,55mm
výška valca 45,10mm
priemer toho väčšieho valca 19,86mm
a výška toho väčšieho valca napr 5mm
vnútri je diera po celej dlžke priemerom 3,63mm

no ale zaskočilo ma to že to nie je až také jednoduché

tu napíšem otázky v poradí

1. vie sketchup pracovať i z takýmito malími rozmermi lebo pri kreslení sa mi stalo že napríklad tú malú dieru som nemohol ani urobiť písalo mi to že je to príliš malé

2.pri kreslení kruhu a to nechápem!!! je počet segmentov defaultne nastavený na 24 ale prečo ??? však kruh nemá žiadne segmenty ???!! a teda aké číslo treba napísať ak mi ide o kruh 100,1000 10 000 100 000 alebo koľko ???

3.myslel som si že kež vytiahnek kruh a napíšem napr 100 tak priemer bude 100 ale nie je to polomer čiže výsledok je 200 priemer potom som to skúšal že napíšem napr . 100/2 eneter potom bol priemer správne 100 a tu by som sa opýtal dá sa kresliť kruh tak aby som zadal číslo priemeru a nie polomeru ?

4.pri kreslení sa mi stalo to že som nejak nakreslil vid obr.2 všimnite si to DIA a R

ja viem DIA = priemer a R = polomer ale ako a kedy sa to stane na to som neprišiel

5. posledná vec z ktorou som sa stretol je že nakreslím kruh do neho chcem na stred kresliť další ale za boha mi to nechce prilepiť na stred ani mi stred neukáže PREČO ????!!!
taký fantastický program a aby som riešil takéto elementárnosti raz to ide raz nie !!!

budem strašne rád ak mi to niekto vysvetlí všetkých 5 bodov

ďakujem moc


Obrázek

Uživatelský avatar
Joanna_JL
Příspěvky: 320
Registrován: pon 29. bře 2010 17:22:08
Bydliště: Chrudimská 6, Praha 3 - Vinohrady, 130 00
Kontaktovat uživatele:

Re: kreslenie kruhu

Příspěvek od Joanna_JL » stř 27. črc 2011 22:55:47

Zkusím postupně odpovídat na jednotlivé otázky:
1) Můžete pracovat i s malými rozměry, ale je třeba si správně nastavit jednotky - ve vašem případě milimetry s přesností na dvě desetinná místa (menu Windows/Model Info/Units - Dialogová okna/Preference/Jednotky), nejlépe přímo v souboru šablony výkresu, pokud je používáte běžně.
2) Ano, defaultní počet segmentů kruhu je 24 - ve všech kreslících programech tohoto typu je oblouk a kružnice vyskládaný ze segmentů, nicméně, v okamžiku, kdy nástroj vyberete, je možné počet segmentů v okně hodnot změnit a potvrdit klávesou Enter.
3) U SketchUpu prostě nástroj kružnice pracuje tak, že zadáte střed a poloměr - prostě se s tím smiřte a zadejte hodnotu poloměru, není asi takový problém jej z průměru vypočítat - prostě to tak je.
4) Kótování v prostředí SketchUpu zobrazuje průměr u kružnice a poloměr u oblouku. Zřejmě máte jednu kružnici složenou ze dvou oblouků...
5) Pokud hledáte střed hned po nakreslení kružnice, program ho ukáže automaticky, pokud už mezitím něco uděláte, stačí najet myší na kvadrantní bod kružnice, pak popojet myší ke středu a odkazový systém SketchUpu vám střed zase vyznačí.
Ale tohle všechno jsou základní věci, které program obsahuje, zkuste s ním víc experimentovat a zkoušet - nebo si pořiďte učebnici nebo přijďte na školení - opravdu se jedná o základy, které je třeba pro úspěšnou práci zvládnout... Ale není to tak těžké a určitě se k tomu časem dopracujete :)

Zdravím a přeji hodně úspěchů :)
JL
ADS Studio
http://www.adsstudio.cz
skype: joannalinhartova
mail: joanna.linhartova@adsstudio.cz

Fery
Příspěvky: 441
Registrován: pon 08. bře 2010 1:30:10
Kontaktovat uživatele:

Re: kreslenie kruhu

Příspěvek od Fery » čtv 28. črc 2011 6:50:10

A k tomu navíc musím dodat, kdyby mi někdo přinesl výkres v měřítku 1:1, kde jsou rozměry o velikosti 3 milimetry, tak bych ho hnal sviňským krokem. Proto jsou i jiná měřítka (2:1, 10:1), aby na tom výkresu bylo taky něco vidět. Co ti brání nakreslit model větší a změnit po dvojkliku rozměry na kótě?
Untitled.jpg

jano101
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14. kvě 2011 23:02:05

Re: kreslenie kruhu

Příspěvek od jano101 » čtv 28. črc 2011 19:39:07

ďakujem všetkým včera som mal rozhovor s jedným pánom a vysvetlil mi to podobne ako Joanna_JL

a ďakujem aj Fery :)

jano101
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14. kvě 2011 23:02:05

Re: kreslenie kruhu

Příspěvek od jano101 » ned 31. črc 2011 22:18:53

položím ďalšiu zaujímavú otázku k danej téme vid.hore

ako som sa dočítal sketchup dokáže pri kreslení objektov a priamo zadávaním rozmerov brať do úvahy i počty tzn. ale ako som zistil opäť to nefunguje 100%

príklad :

idete kresliť kruh ak pri ťahaní zadáte 100 +enter výsledok je priemer 200 logické lebo 100 polomer krát 2 rovná sa priemer a to je 100x2=200 čiže OK

ale ak zadám pri ťahaní kruhu 100/2+ enter výsledok nebude 200 ale 100 zas logické lebo 100/2=50 50polomer x2 = priemer a to je 100

doteraz je všetko OK lenže ako mi vysvetlíte to že keď pracujete s desatinnými číslami už to neplatí !!!!

jednoducho akonáhle je tam desatinné číslo potom to lomítko neberie k úvahu - lenže sranda je že mi to fungovalo ak sa nemýlim aj z desatinnými číslami

no a úplná pikantnosť ako zisťujem tak ako som sa hore zmienil o tých počtoch tak funguje len lomítko čiže deleno +;-;* sa neakceptuje


no dúfam že som vás nerozhneval a poradíte ako obvykle..

Uživatelský avatar
Joanna_JL
Příspěvky: 320
Registrován: pon 29. bře 2010 17:22:08
Bydliště: Chrudimská 6, Praha 3 - Vinohrady, 130 00
Kontaktovat uživatele:

Re: kreslenie kruhu

Příspěvek od Joanna_JL » pon 01. srp 2011 18:14:37

Tak tady přiznám bez mučení, že vůbec netuším nic o tom, že by SketchUp používal okno hodnot pro výpočty. Znaky / (lomítko) a * (hvězdička) se používají pouze pro násobné kopírování v řadě nebo v kruhu, ale jinak jsem v okně hodnot nikdy nic nepočítala, ani nevím, že by někdo počítal... Kde jste se to dočetl? :o
Nějak mi přijde jednodušší si spočítat to, co potřebuju na kalkulačce, ale možná to jen opravdu nevím...
JL
ADS Studio
http://www.adsstudio.cz
skype: joannalinhartova
mail: joanna.linhartova@adsstudio.cz

PepikW
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 26. srp 2010 13:49:05
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: kreslenie kruhu

Příspěvek od PepikW » pon 01. srp 2011 21:55:53

V CADu výpočet v okně hodnot běžně používám, nejčastěji *2 a /2 (občas i složitější) při přepočtu mezi průměrem a poloměrem (i tam, kde bych to snadno dal z hlavy - sichr je sichr ;) ), ale v SU mě to nějak nenapadlo.

jano101
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14. kvě 2011 23:02:05

Re: kreslenie kruhu

Příspěvek od jano101 » pon 01. srp 2011 21:58:47

sám do seba to nemám niekde som sa to dozvedel dočítal

Uživatelský avatar
Joanna_JL
Příspěvky: 320
Registrován: pon 29. bře 2010 17:22:08
Bydliště: Chrudimská 6, Praha 3 - Vinohrady, 130 00
Kontaktovat uživatele:

Re: kreslenie kruhu

Příspěvek od Joanna_JL » pon 01. srp 2011 22:01:14

To je opravdu divné, pracuji se SketchUpem od doby, kdy je na našem trhu, ale o něčem takovém opravdu nevím, nespletl jste si to s jiným programem?
JL
ADS Studio
http://www.adsstudio.cz
skype: joannalinhartova
mail: joanna.linhartova@adsstudio.cz

Odpovědět