Úvodem - co to je a jak se to instaluje

O drobných doplňcích pro Google SketchUp
Odpovědět
Fery
Příspěvky: 441
Registrován: pon 08. bře 2010 1:30:10
Kontaktovat uživatele:

Úvodem - co to je a jak se to instaluje

Příspěvek od Fery » stř 10. bře 2010 8:42:10

SketchUp umožňuje používání doplňkových funkcí - zásuvných modulů, tzv. plugins. Jsou to malé prográmky, které mají práci ve sketchupu usnadnit. Tvoří je anonymní uživatelé, které známe pouze pod jejich přezdívkami a ve velké většině je pro nás dělají bez nároku na honorář. Patří jim za to náš veliký dík.
Instalace plugin do SketchUpu je velice jednoduchá. Pokud není uvedeno jinak, rozbalí a nakopírují se do adresáře "plugins", implicitně "c:/program files/google/sketchup/plugins" a restartuje se program. Záleží na tvůrci, zda se plugina objeví v nabídce "plugins" nebo v plovoucí nabídce, vyvolané pravým tlačítkem myši.
Plugin je na internetu spousta, my se pokusíme některé popsat. Z vlastní zkušenosti vím, že přílišné zahlcení sketchupu pluginami je spíš na škodu, program se zpomaluje, takže je na každém z nás, kolik a jakých plugin se nám bude hodit pro naši práci, které budeme často používat, aby se naše modelování stalo opravdu jednoduché a efektivní.
Pluginy jsou skripty, tvořeny speciálním jazykem zvaným Ruby a mají koncovku souboru .rb.
Všechny pluginy na tomto fóru jsou volně dostupné na internetu. Pokud někde popisujeme placenou verzi, je na nic zvlášť upozorněno.
Upozornění: administrace fóra nenese žádnou odpovědnost za škody na majetku, zvířatech nebo přírodě, způsobené používáním programu nebo plugin. :)

PetrNJ
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 10. čer 2010 22:25:50

Fungují někomu tyto pluginy ?

Příspěvek od PetrNJ » ned 22. srp 2010 18:18:12

Ahoj Fery,
já už si nevím rady, ale plugina Fredoscale mi neustále padá tak, že vypne i SU. Zkoušeno jak v SU 6CZ tak i SU7 (poslední verze) na 2 PC.
Dělá to vždy u druhého kliknutí po výběru libivolného nástroje z fredoscale 2.0.

Mimo jiné používám i pluginy Curviloft 1.0c (spadne jen občas), ExtrudeTools (téměř nepadá) vše s poslední knihovnou LibFredo6 3.5c.

Fungují někomu tyto pluginy vůbec ve free verzi SU 6 či 7 ?

Fery
Příspěvky: 441
Registrován: pon 08. bře 2010 1:30:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Úvodem - co to je a jak se to instaluje

Příspěvek od Fery » ned 22. srp 2010 19:08:11

Používám SU verze 7.1 a 6. V obou těchto verzích mi pluginy pracují korektně, takže mě momentálně nenapadá, čím by to mohlo být způsobeno. Zkusím projít diskuzi k těmto pluginám na Sketchucationu, jestli někdo neměl podobný problém.

PetrNJ
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 10. čer 2010 22:25:50

Re: Úvodem - co to je a jak se to instaluje

Příspěvek od PetrNJ » pon 23. srp 2010 16:05:25

Díky Fery za ochotu,
už není třeba hledat na english foru. Udělal jsem kompletní odinstalaci(i všechny pluginy) SU 6CZ i 7 a provedl novou instalaci.
Vše jsem prováděl raději i s restartem systému a vyčištěním registrů CCleanem.

Pak postupně přidával pluginy od těch co mi zatím nespadli. Vždy jsem raději restartoval SU, abych se ujistil, že je vše ok. Extrusion a Fredoscale (a LIBFREDO6_Dir_34) jsem si nechal až naposled. A povedlo se. Fredo a vše ostatní zatím funguje jak má.

Fakt nechápu čím to bylo, ale předtím jsem začínal na SU6, přiinstaloval SU7 počeštěnou, pak přeistaloval (bez vymazání předchozí verze) english nejnovější a to byla asi přičína. Uvidím Zkusím tam znova frknout i tu SU6 jestli nebude blbnout.

No snad něco z toho pomůže i jiným.

Díky ;)

Fery
Příspěvky: 441
Registrován: pon 08. bře 2010 1:30:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Úvodem - co to je a jak se to instaluje

Příspěvek od Fery » pon 23. srp 2010 17:03:56

Zvolil jsi úplně stejný postup jako já, když jsem přeinstalovával SU na novou verzi 7.1. Jsem rád, že to funguje. ;)

kaarfii
Příspěvky: 1
Registrován: ned 26. říj 2014 11:14:41

Re: Úvodem - co to je a jak se to instaluje

Příspěvek od kaarfii » ned 26. říj 2014 21:47:31

Od 2010 je už docela dlouhá doba a byla vydaná už já nevim kolikátá verze SU. Takže by bylo dobrý říct, že pluginy se instalujou u verze 2014 do složky c:\Program Files\SketchUp\SketchUp 2014\Tools.

Odpovědět